Obligacje są to papiery wartościowe o charakterze dłużnym, zobowiązujące emitenta do płacenia określonej sumy pieniędzy, zazwyczaj w określonych przedziałach czasu i / lub zwrotu kwoty pożyczki w terminie wykupu obligacji.
Wyliczona przez inwestora roczna stopa zwrotu z inwestycji, umożliwiająca w określonym czasie osiągnięcie celu inwestycyjnego przy określonej kwocie składki. Prawdopodobieństwo uzyskania oczekiwanej stopy zwrotu jest uwarunkowane między innymi: konsekwencją w realizacji wybranej polityki inwestycyjnej, planowanym horyzontem czasowym inwestycji, czy też ogólną sytuacją na rynku kapitałowym.
Odkupione od uczestnika funduszu jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa; statut funduszu określa terminy, w jakich najpóźniej nastąpi odkupienie przez fundusz jednostek uczestnictwa po zgłoszeniu żądania ich odkupienia. Zazwyczaj fundusz odkupuje jednostki uczestnictwa na każde żądanie uczestnika funduszu złożone w dniu roboczym, z wyjątkiem specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego, który może w swoim statucie przewidywać mniejszą częstotliwość odkupywania jednostek uczestnictwa, np. raz na tydzień.
Opłata, która jest pobierana jednorazowo od wpłat za nabycie jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Opłata dystrybucyjna maleje proporcjonalnie do wzrostu inwestowanych kwot przy uwzględnieniu akumulacji wpłat w ramach rachunku uczestnika.
Opłata pobierana przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych przy zbywaniu, odkupywaniu, konwersji lub transferze jednostek uczestnictwa.
Jest pobierana wtedy gdy inwestor chce przenieść swoje środki pieniężne z jednego funduszu do drugiego, najczęściej mającego inny cel inwestycyjny. Taki transfer jest możliwy w ramach jednej grupy funduszy (rodziny funduszy). Opłata ta nie jest pobierana przy konwersji w ramach tej samej grupy funduszy, co ma zachęcić inwestorów do pozostania w niej nawet wtedy, gdy zmienią się ich preferencje inwestycyjne.
Nazywana jest także prowizja odroczoną w czasie, bowiem jest pobierana przy odkupieniu jednostek uczestnictwa. Wyrażana jest jako procent od wartości jednostek uczestnictwa w chwili ich wycofania. Opłata ta zachęca do wpłacania, zaś zniechęca do umarzania jednostek uczestnictwa. Jeżeli inwestor pozostaje w funduszu w dłuższym okresie (np. powyżej roku) to opłata ta nie jest pobierana.
Wynagrodzenie towarzystwa funduszy inwestycyjnych za zarządzanie funduszem, uwzględnione jest w cenie netto jednostki uczestnictwa. Wysokość wynagrodzenia towarzystwa za zarządzanie funduszem inwestycyjnym zależy w głównej mierze od rodzaju funduszu.
Inwestycja w fundusze inwestycyjne może być opodatkowana na dwa sposoby. Pierwszy z nich to opodatkowanie podatkiem dochodowym, które mam miejsce wtedy, gdy dany fundusz wypłaca okresowo dywidendy akcji lub odsetki z obligacji trzymanych w swoim portfelu inwestycyjnym (podatek ten zapłaci także inwestor, który chce reinwestować otrzymany dochód). Drugi typ podatku to podatek od zysków kapitałowych, z którym mamy do czynienia w sytuacji gdy inwestor zrealizuje swój zysk i sprzeda udziały w funduszu. Należy pamiętać, że opodatkowanie w sposób bezpośredni wpływa na zysk netto osiągany przez inwestora po zakończeniu inwestycji.
Otwarty fundusz inwestycyjny – skrót „FIO”. FIO zbywa jednostki uczestnictwa i dokonuje ich odkupienia na żądanie uczestnika funduszu. Fundusz inwestycyjny jest obowiązany zbyć jednostki uczestnictwa każdej osobie, która dokonała wpłaty na jednostki.
Copyright © 2011 platinumfund24.pl
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację jego regulaminu